کتاب کمک به بهبودی معتادان در حال ترک

0 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی کمک به بهبودی معتادان در حال ترک

حجم دانلود: 244.7 کیلو بایت
صفحات کتاب : 95

کتاب کمک به بهبودی معتادان در حال ترک نوشته ی حمزه ملکی و یونس کریمی، به بررسی نحوه ی دریافت توصیه های مستقیم و نکات مهم در مورد این که چطور حدود و مرزهای سالمی را میان خود و عزیز معتادتان تعیین کنید، می پردازد.

هرجا که یک معتاد هست، همیشه یک توانمند ساز هم هست. معتادی که می کوشد تا روابط و عملکرد معقول و بهنجاری در جامعه داشته باشد، نمی تواند بی آنکه کسی او را یاری دهد، به این هدف دست یابد و اغلب بیش از یک توانمند ساز نیاز دارد تا بتواند کارش را از پیش ببرد.

اگر این کتاب را برای خواندن انتخاب کرده اید، یعنی می دانید که مشکلی وجود دارد. وقتی لغت «توانمندسازی» را می بیینید، احساس گناه، درد و رنج، هراس و شرمساری همگی به یکباره وجودتان را فرا می گیرد.

در زندگی شما کسی هست که شما دوستش دارید. کسی که برایتان بسیار عزیز است اما مشکلی دارد. مشکل اینجاست که فرد معتاد با اعتیادش آرام آرام و شاید نه خیلی آرام خودش را به کشتن می دهد؛ و همین، شما را می کشد.

شما دچار یک نوع جراحت عاطفی می شوید زیرا تمام آن چه را که اعتیاد از شما و فرد معتاد گرفته است یا خواهد گرفت را می توانید ببینید. اعتیاد شادی، سلامتی، آزادی و روابط سالم را از فرد معتاد می ورزد. معتادی که او را خیلی خوب می شناسید و می توانید تمامی خصوصیات و ویژگی های جالب و خوبی را که در او دوست دارید، لیست کنید. اما می بیند که دیگر آن فرد گذشته نیست. عوض شده است. گویی دیگر او را نمی شناسید. غیر قابل پیش بینی، دم دمی مزاج، انزوا طلب و افسرده شده است. وقتی مصرف می کند آدم دیگر ی می شود. مواد او را عوض کرده است. مواد همه چیز را عوض کرده است.

این اثر یک کتاب دانشگاهی نیست که به مطالعه رفتارهای انسانی بپردازد. که اگر اینطور بود به هیچ عنوان شما را جذب خودش نمی کرد. شما ناامید شده اید. هرکاری را که بلد بوده اید انجام داده اید. بارها از دیگران تقاضا ی کمک کرده اید. زمان و انرژی زیادی را صرف کرده اید تا به او که دوستش دارید کمک کنید. اما هیچ کدام فایده ای نداشته است. این کتابچه می تواند زنگ بیدار ی شما باشد اگر بخواهید.

در بخشی از کتاب کمک به بهبودی معتادان در حال ترک می خوانید:

از بیرون که نگاه کنید تشخیص رفتارهای توانمند ساز خیلی راحت تر است تا زمانی که در درون یک رابطه هستید. با خواندن داستان جونیور بسیاری می گویند، «او دیگر 57 سال دارد. وقتش است که پدر و مادرش دست از مراقبت او بردارند.» به همین ترتیب، وقتی به رابطه استیو سیندی هم نگاه می کنید، می بینید که سیندی به وضوح زندگی مبتنی بر مواد استیو را تقویت می کرد.

با این همه وقتی پای روابط خودمان به میان می آید، اغلب برای هر بار که معتاد را در اعتیادش یاری و کمک می کنیم، برای خود دلیل داریم. وقتی پدر و مادری اجازه می دهند فرزند بالغ آن ها با آن ها زندگی کند هر چند که می دانند او مواد مصرف می کند، دلیل شان برای خودشان این است: «او جای دیگری را ندارد که برود و من دوست ندارم فرزندم درخیابان بخوابد.» وقتی کس دیگری این کار را می کند، به او برچسب «توانمند ساز» می زنیم.

حقیقت این است که اگر می خواهیم برای فرزند عزیزمان که در بند اعتیاد است کمک مفیدی باشیم، باید در مورد رفتارهایمان صادق باشیم. توصیه من این است که ذهن و قلب خود را نسبت به این احتمال باز کنید که «کمک» شما ممکن است مشکلات عزیزتان را طولانی تر و یا بیشتر کند.

با جدیت و کشیدن یک خط روی ماسه ها که «حمایت عادت های کشنده و ویرانگر ممنوع»، در واقع به روند تغییر و ایجاد یک زندگی نو سرعت بخشیده اند.

اکثر کسانی که معتادی را توانمند می کنند، کاملا مطمئن هستند که فقط دارند سعی می کنند کمکش کنند. در ذهن خود، بخشی از راه حل هستند نه بخشی از مشکل. اما در حقیقت، کمک آن ها باعث می شود تا معتاد راحت تر مسیر خطرناک و کشنده ی خود را ادامه دهد. در اینجا انگیزه ی درونی بسیاری از ما جهت قطع توانمندسازی عزیز معتادان آورده شده است: اگر ما حمایت های مالی و عاطفی خود را قطع کنیم، فردی که دوستش داریم بهتر خرابی هایی را که اعتیادش دارد به وجود می آورد می بیند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب کمک به بهبودی معتادان در حال ترک

مشخصات کتاب کمک به بهبودی معتادان در حال ترک

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 95

کنگره : HV۵۸۰۱‭/م۷۲ک۸ ۱۳۹۶‬

دیویی : ۳۶۲/۲۹۳

کتابشناسی ملی : 5032282

شابک : 978-600-8796-92-3

سال نشر : 1396

نظرات درباره کتاب کمک به بهبودی معتادان در حال ترک

98912****2903

ای کاش حداقل این همه به فکر مال دنیا نبودید و حداقل یک کتاب رایگان برای شروع درمان در فراکتاب می گذاشتی تا شروعی شود برای این افراد بی یاور

1398/1/4

پاسخ