کتاب مامان و معنی زندگی

داستان های روان درمانی

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی مامان و معنی زندگی

حجم دانلود: 1.2 مگا بایت
صفحات کتاب : 320

کتاب مامان و معنی زندگی اثر دکتر اروین د. یالوم، استاد روانپزشکی دانشگاه استنفورد و نویسندۀ رمان مشهور «وقتی نیچه گریست» است. این کتاب نیز رمانی در سبک روانشناسی است که شگفتی های موجود در قلب رابطۀ درمانی را می کاود و رویارویی نویسنده و بیمارانش را با ژرف ترین چالش های زندگی آشکار می سازد.

کتاب مامان و معنی زندگی (Momma And The Meaning Of Life) از متون علمی روانشناسی است که برای فهم عامه مردم تنظیم شده است. دانای کل قصۀ این کتاب، دکتر اروین دی. یالوم، استاد روانپزشکی دانشگاه استنفورد است که سعی دارد تجربیات روان درمانی خود را داستان وار بیان کند و در این روایت جذاب ما را با انواع اصطلاحات تخصصی آشنا می کند.

همان طور که خود نویسنده اذعان کرده «کوشیده ام هم قصه گو باشم و هم آموزگار»، در این کتاب یک دورۀ آموزشی جذاب در مورد علم روانشناسی می گذرانیم که البته چندان هم خسته کننده نیست. این آموزگار خبره، شش داستان را در شش موقیعت تقریباً متفاوت روایت می کند.

تعدادی از این داستان ها در اتاق های روان درمانی و جلسات مشاوره ای روی داده که ممکن است هر انسانی تجربه ای متفاوت از آن را داشته باشد. تعدادی از داستان ها هم روایت هایی هستند از انسان هایی که با مشکلات روحی و روانی و گاه جسمی روبه رو هستند. در دل داستان، ضمن تشریح این بیماری ها، راهکارهایی برای مقابله با آن ها ارائه می شود.

داستان مامان و معنی زندگی، وابستگی فرزندی را به مادر متوفی او نشان می دهد. مادر ی که در زمان حیاتش نه تنها پسرش به او افتخار نمی کرد بلکه باعث خجالت او می شد و به قول پسر، سال ها در خصومتی مداوم با او زندگی می کرد و عجیب این که، حالا بعد از مرگ مادر، در رویایی که 10 سال بعد از مرگ او می بیند تأیید و نظر مادرش را در مورد خود می خواهد... بعد از رویا از خود می پرسد آیا ممکن است من تمام عمرم در پی تأیید مادرم بوده باشم؟

اروین د. یالوم (Irvin David Yalom) به این نتیجه می رسد که کودکانی که در خانواده های ناکارآمد رشد می کنند، اغلب به سختی از آن ها جدا می شوند، در حالی که کودکان والدین خوب و مهربان، با تعارض کمتری از آن ها فاصله می گیرند. اصلاً مگر یکی از وظایف والدین قادر ساختن کودک به ترک خانه نیست؟

یالوم در این داستان کوتاه به خوبی نشان می دهد که همه در پشت داستان به ظاهر خشک، واقعیت هایی به وسعت یک عمر دارند که اگر بدون قضاوت بررسی شوند مشکلات اطرافیان هم با آن ها حل می شود.

در بخشی از کتاب مامان و معنی زندگی می خوانیم:

چه قدر به آن دسته از دوستانی که مادران دوست داشتنی، مهربان و حمایتگر داشتند، غبطه می خوردم. و چه قدر عجیب است که آن ها به مادر خود دلبستگی ندارند، نه تلفنی، نه ملاقاتی، نه رویایی و نه حتی فکر کردن مرتب به آن ها، هیچ. در حالی که من چند بار در روز مجبورم مادرم را از ذهنم بیرون کنم و حتی حالا یعنی ده سال پس از مرگش، اغلب بی اختیار دستم به سمت تلفن می رود تا با او تماس بگیرم.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب مامان و معنی زندگی

مشخصات کتاب مامان و معنی زندگی

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 320

کنگره : RC480/5‏‫‭/ی2م2 1396

دیویی : 616/8914

کتابشناسی ملی : 4684216

شابک : 978-600-7436-73-8

سال نشر : 1396

نظرات درباره کتاب مامان و معنی زندگی