کتاب از قبیله باران

5 از 3 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 670.7 کیلو بایت

خلاصه کتاب از قبیله باران

کتابی سراسر تماشا؛ اما نه آن تماشا و نگاهی که کار چشم است؛ بلکه کشف حقیقت از راه تماشای جهان با چشم دل. «از قبیله باران» روایتی شاعرانه از زندگی و احوالات شیخ مرتضی زاهد است؛ روضه خوانی ساده و بی آلایش که رمز محبوبیت و تاثیر کلامش، معمایی غریب را در ذهن قهرمان قصه شکل داده است. خسرو آقایاری در کتاب خود از شیوه روایت مستقیم و کلاسیک اغلب زندگینامه ها دوری کرده و داستانش را با روایت زندگی سیدمصطفی هوشی سادات، شاگرد نابینای شیخ مرتضی زاهد پیش می برد.

داستان تلفیقی از رویا و واقعیت است. رویاهای سیّدمصطفی از آشیخ مرتضی، پس از مرگش، او را هر روز بیش از گذشته شوریده و دلباخته می کند؛ به گونه ای که می توان گفت خواب های او راه هدایتی است از جانب آشیخ مرتضی و هشداری برای این معلم و مساله گوی نابینای شهر، که استادش را در زمان حیات آنگونه که باید و شاید نشناخته بود. از ویژگی های متفاوت کتاب به جز نثر شاعرانه و خواندنی نویسنده و استفاده از اشعار فارسی در ابتدای هر فصل، می توان به شیوه ساختارشکنانه او برای روایت زندگی قهرمان قصه اش اشاره کرد، قهرمانی که مرگش در ابتدای داستان آمده و پس از آن هر چه از او به میان می آید یا خاطراتی است که در مجالس مختلف ذکر می شود و یا خواب های سیّدمصطفی.

گزیده ای از کتاب:
مطمئن بود که در کار دیدن، دل باختن نیست. که در کار و بار عاشقی، باختنی نیست. کدام باختن؟ اینطور بود که وقتی از دوران کودکی، اطرافیانش از سر دلسوزی برای او داستان تعریف می کردند که آنها چیزی دارند به نام چشم که او ندارد و با کمک آن چشم همه دنیا را می بینند، همه چیز را می بینند و گردش روز و ماه و سال را می فهمند، مصطفی تنها می خندید و می گفت: هیچ وقت دلش نمی خواهد که ببیند و آ نها دل می سوزاندند که: طفلک بیچاره!

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : ‫مفاخر ملی - مذهبی

کنگره : ‫PIR7929 ‭/ق43‭‮الف‬4 1384‬

دیویی : 3‮فا‬8/62‭آ659‮الف‌‬ 1384

کتابشناسی ملی : 745105

شابک : 964-506-024-9

سال نشر : 1384

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

شابک دیجیتال : 978-600-03-2284-7

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

نظرات

98919****9284

عالی بود ارزوی موفقیت

1395/3/16

پاسخ