× public_lbl_my_posts آثار من shop_lbl_channels public_lbl_profile_dropdown_edit خروج از حساب کاربری
0 امتیاز
0 نفر

آیه نور و هنر

نوع اثر : کتاب

ناشر : سوره مهر

نویسنده :

صفحات کتاب : 184

کنگره : P104‭‬‮‭ /ن9‏‫‭‮آ‬9 1387‬‬

دیویی : 297/159

کتابشناسی ملی : 1‎1‎4‎3‎0‎3‎1

شابک : 9789645064448

سال نشر : 1387

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

دریافت این اثر

کتاب‌الکترونیکی 6,000 تومان

خرید نسخه چاپی

خلاصه اثر

موضوع این کتاب «نور و ظلمت در قرآن» است که توسط پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی منتشر شده است.

دکتر آیت اللهی در این کتاب ابتدا آیاتی از قرآن را آورده و سپس آن را به فارسی ترجمه کرده است و در ادامه به تفسیر آیه می پردازد، در صفحات ابتدایی کتاب به توضیح نور و معنا و مفهوم آن در آیات مختلف پرداخته است و سپس به اشعاری از عطار نیشابوری در این زمینه اشاره کرده و به زیبایی با مفهوم نور مرتبط ساخته است. در ادامه یک بحث هنری، درباره نور مطرح ساخته و معانی و مفاهیم و جنبه های نور را در طبیعت تشریح کرده است.

سپس احادیثی از امامان مختلف درباره نور و معانی آن آورده است. ویژگی نور و هنر و فرازهایی از دعای جوشن کبیر و دعای ماه رمضان، دود و ظلمت و بیان مفرد را، بودنِ نور و جمع بودن ظلمات را از دیدگاه عالمان و عارفان، به همراه اشعاری از فردوسی، نظامی گنجوی، اسدی طوسی، ابوشکور بلخی و اسدی طوسی آورده شده است. توصیفات دقیق و زیبا به این کتاب برجستگی خاصی بخشیده است، همچنان که در ابتدای کتاب نویسنده به خواننده توصیه می کند که این نوشتار را چنان بخوان که رازی را خوانی شاید که راز را دریابی و چنان بفهم که سرّی را شناسی و آگاه باش، که هر چه هست از فروغ اوست و هیچ چیز جز فروغ او نباشد که فروغ آسمان ها و زمین است.

گزیده متن:

... لیکن هیهات! که وقوف بر این لحظه که پیوستن فراهم گردد، چندان آسان نیست. عشق به پذیرفتن باید همیشه در دل وسوسه کند و آمادگی به آن، باید که دل را عاشق سازد. باید تن و من، از لذات و شهوات جسمانی خالی و برهنه شود و دل و جان، از خودخواهی ها و خودپرستی ها و غرور پیراسته گردد تا برای درک آن لحظه آمادگی یابد و کاش، کاش می شد در آن لحظه باز ایستادن؛ کاش می شد در آن لحظه محو و نابود شدن؛ کاش بودن، شدن می شد و شدن، پیوستن می گردید که این پیوسته راز آفرینش انسان است...

کتاب‌الکترونیکی

6,000 تومان

حجم : 1.6 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 184

توجه: این کتاب فقط در تلفن های همراه هوشمند و تلبت های مجهز به سیستم عامل اندروید و از طریق نرم افزارهای پخش کننده فراکتاب قابل مطالعه می باشد.

موضوعات

فهرست

پیش گفتار
سرآغاز
نور
یک بحث هنری
حدیث از اصول کافی
تأمل
معترضه
نور، نورعلی نور
پردگی های آیه نور
ادامه مبحث رنگ
دود چیست؟
راز
توجّه
یک بحث کوچک علمی
تذّکر و توجه
یک جستار فرهنگی: هنر در لغت پارسی و بیگانه
هنر در فرهنگ باختر زمین
بیرون از بحث
چند حدیث و تعبیری از چند آیه

محصولات مشابه

بیشتر