× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری
1 / 3

لابی های موثر در تحریم اقتصادی علیه ایران

نوع اثر : کتاب

ناشر : نیلوفران

صفحات کتاب : 93

کنگره : ‏‫HF۱۵۸۶/۵‭‬ ‭/‮الف‬۹‏‫‬‭ل۲ ۱۳۹۳

دیویی : ‏‫‬‭۳۷۳/۷۳۰۵۵‭‮‬

کتابشناسی ملی : 3632988

شابک : 978-600-6393-77-3

سال نشر : 1393

خلاصه اثر

کتاب حاضر اثری از عبدالرضا سالمی نژاد می باشد که توسط انتشارات نیلوفران منتشر شده است.
لابی یا گروه های ذی نفوذ در ایالات متحده گروه هایی هستند که برای تحقق اهداف و منافع خود با بهره گیری از ساختار و ظرفیتهای حقوقی و سیاسی این کشور به دنبال تاثیرگذاری بر روند و جهت گیری های سیاسی، داخلی یا خارجی آن می باشند. در سالهای اخیر با افزایش ظرفیت پارلمانی ایالات متحده، قدرت گروه های مذکور نیز که حوزه ی اصلی فعالیت و تاثیرگذاری آنها در کنگره و سنا می باشد افزایش یافته است. در این چارچوب، نخستین کارکرد لابی فراهم ساختن اطلاعات است.


لابی ها اطلاعات مورد نیاز اعضای کنگره یا سنا را به این شکل فراهم میسازند: نخست اینکه اطلاعاتی را درباره ی آینده ی طرح ها و لوایح و چشم انداز تصویب یا رد آنها ارائه می دهند. دوم اینکه درباره ی پیامدهای انتخاباتی رد یا پشتیبانی از لوایح مطرح، تحقیق و بررسی می کنند و این اطلاعات را در اختیار نمایندگان قرار می دهند و سوم و در پایان اینکه پیامدهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تصویب یا رد لوایح مذکور را خاطرنشان ساخته، جهت گیری سیاسی نماینده یا نمایندگان را تعیین می نمایند.

از آنجا که نمایندگان کنگره و سنا اغلب درباره ی موضوعات خاص اطلاعات کافی ندارند، گروه های ذی نفوذ از این موضوع استفاده کرده و به ارائه ی هدایت شده ی اطلاعات یا آنچه خود خواهان آن هستند می پردازند. این کار باعث عدم تقارن اطلاعات نمایندگان شده و به گروه های مذکور فرصت می دهد تا در مقابل دیگر بازیگران دست برتر یابند. دومین کارکرد گروه های ذی نفوذ یا گروه های فشار تاثیرگذاری غیرمستقیم بر تصمیم گیری های قانونی، حقوقی و اجرایی است.

در بخشی از این کتاب می خوانیم :
"رویکرد تقابل گرایی در قبال ایران بیش از هرچیزی تحت تأثیر لابی اسرائیل در ایالات متحده و نومحافظه کاران وفادار به اسرائیل می باشد و ریشه های چنین رویکردی به دهه نود و پایان جنگ سرد باز می گردد.

در آن زمان نیروهای طرفدار اسرائیل علاقه مند بودند که ارتش آمریکا به طور مستقیم تر در خاورمیانه دخالت نماید، اما موقعیت آنها در طی جنگ سرد محدود بود؛ چرا که آمریکا به عنوان یک متوازن کننده ی خارجی در منطقه عمل می کرد و بیشترین نیروهایی که برای خاورمیانه طراحی شده بودند، شبیه نیروهای واکنش سریع، در خارج از منطقه و حوزه ی خطر نگهداری می شدند. ایده ی آنها این بود که به منظور توازن به نفع آمریکا قدرت های محلی علیه یکدیگر بازی نمایند، به همین خاطر بود که دولت ریگان از صدام در طول جنگ با جمهوری اسلامی ایران حمایت کرد."

کتاب‌الکترونیکی

1,400 تومان

حجم : 1.3 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 95

توجه: این کتاب فقط در تلفن های همراه هوشمند و تلبت های مجهز به سیستم عامل اندروید و از طریق نرم افزارهای پخش کننده فراکتاب قابل مطالعه می باشد.

موضوعات

فهرست

فصل اول: لابی های موثر در تحریم ایران
مقدمه
انواع لابی ها
لابی صهیونیسم
ساختار لابی و ابزارهای نفوذ آن
لابی صهیونیسم و تأثیر آن بر سیاست آمریکا در برابر ایران
مهمترین سازمان ها و گروه های ذی نفوذ
کمیته امور عمومی اسرائیل – آمریکا (ایپک)
مجمع رؤسای سازمانهای عمده یهودی – آمریکایی
لابی مسیحیان صهیونیست
اتحاد علیه ایران هسته ای
لابی جی استریت
کمیته ی یهودیان آمریکا
جمع بندی و نتیجه گیری
فصل دوم: کانون های تفکر موثر در تحریم ایران
بنیاد دفاع از دموکراسی ها
موسسه بروکینگز
موسسه واشنگتن در سیاست خاور نزدیک
سرویس تحقیقات کنگره آمریکا
شورای روابط خارجی
موسسه آمریکن اینترپرایز
مرکز مطالعات راهبردی و بین الملل
منابع

محصولات مشابه

بیشتر